Kalendarz Maturzysty. 16 tygodni do matury podstawowej z matematyki

Publikacja, którą trzymasz w ręku powstała na podstawie moich wieloletnich doświadczeń w pracy z uczniami – zarówno w szkołach jak również podczas spotkań indywidualnych. Od wielu lat pomagam w przygotowaniach do matury z matematyki. Z mojej pomocy korzystają zarówno uczniowie szkół średnich, jak również osoby dorosłe, które po wielu latach przerwy chcą lub muszą zdać maturę. Widzę, z jak różnymi problemami borykają się przyszli maturzyści. Zauważam, że często – wśród wielu różnych trudności – uczniom brakuje przede wszystkim systematycznej pracy w przygotowaniu się egzaminu dojrzałości. Pojawiają się również braki w myśleniu przyczynowo skutkowy – maturzyści nie zauważają, że braki w jednym dziale wpływają na zrozumienie innych zagadnień matematycznych. Książka, którą trzymasz teraz w ręku, ma na celu pomóc Ci pokonać te trudności.

         „Kalendarz maturzysty. 16 tygodni do matury podstawowej” należy przerabiać po kolei, zgodnie z przebiegiem rozdziałów. Treści zostały ułożone w takiej kolejności, aby Czytelnicy mieli przerobione działy konieczne do realizacji zadań z innych zakresów matematyki. Szerzej tłumaczę ideę przenikania się działów na moim kanale YT, Matematyka Ilona Bednarska. Chodzi tu dokładnie o film pt. Jak przygotować się do matury podstawowej z matematyki?. Część 1, zamieszczony na playliście Q&A. To o czym mówię w tym filmie, udowadniam na przykładzie zadań, które rozwiązuję w filmie pt. Jak przygotować się do matury podstawowej z matematyki?. Część 2, zamieszczonym w tej samej playliście.

         Jednym z założeń „Kalendarza maturzysty. 16 tygodni do matury podstawowej” jest przedstawienie podstawowych umiejętności z zakresu matematyki, koniecznych do zdania matury podstawowej z matematyki. Treści są idealne dla osób mających trudności z matematyką. Natomiast uczniowie będący na wyższym poziomie, mogą wykorzystać zadania zamieszczone w tej książce do szybkiej powtórki podstaw.

         Drugim założeniem „Kalendarza maturzysty. 16 tygodni do matury podstawowej” jest zmotywowanie przyszłych maturzystów do systematycznej nauki. Otóż książka została podzielona na 16 rozdziałów, a każdy z nich odpowiada jednemu tygodniowi nauki. Każdy tydzień natomiast składa się z pięciu dni, a w każdym z tych dni uczeń ma do realizacji pięć zadań. Oznacza to, że rozpoczynając pracę z Kalendarzem w poniedziałek, Czytelnik realizuję po pięć zadań od poniedziałku do piątki włącznie.

            Materiał zamieszczony w książce jest również wzbogacony o darmowe materiały udostępniane przeze mnie w sieci.


Zbiór zadań z matematyki

Książka stanowi zbiór zadań z matematyki i jest zestawem 20 testów składających się z 20 zadań każdy. Łącznie jest zatem 400 zadań. Na końcu zbioru umieszczone zostały odpowiedzi do każdego zadania.

Książka może być wykorzystana przez uczniów szkół ponadpodstawowych do powtórki maturalnej lub też do bieżącej nauki. Zadania odnoszą się do wielu działów matematyki realizowanych na lekcjach.


Eksploracja danych na przykładzie wybranej gry losowej

Książka stanowi wprowadzenie do zagadnienia eksploracji i baz danych. Zawiera konkretne rozwiązania stworzone w języku Java oraz C# oraz prezentuje kody źródłowe aplikacji


Wykorzystanie coachingu w edukacji

Książka stanowi krótkie wprowadzenie do coachingu. Przedstawione zostały podstawowe definicje tej metody doskonalenia i jej istota. Omówiono również inne, współistniejące, sposoby wspomagania jednostek i grup w ich rozwoju. Zaproponowano konstrukcję planu rozwoju osobistego na wybranym przykładzie. Cała książka kierowana jest do osób, które dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z coachingiem w edukacji i coachingiem w ogóle lub które chcą usystematyzować sobie podstawową wiedzę w tym zakresie.